capture

2018-2019 Girls Schedule/Results

Leading scorer listed is from winning side

Monday, November 26th
Champe 41 at Riverside 48
Osbourn Park 63 at Gar-Field 13 (Hagans 16)
Osbourn 23 at Freedom-Woodbridge 54 (Peacock 14)
Woodbridge 62 at Battlefield 31 (Laumbach 18)
Liberty 38 at Patriot 59 (Bertrand, Hanton, Moore 9)
Stonewall Jackson 51 at Potomac 39 (Kanti 22)
Potomac Falls 36 at Woodgrove 23
South Lakes 41 at Marshall 59

Tuesday, November 27th
Fairfax 53 at Annandale 49
Edison 70 at Hayfield 28
Potomac Falls 56 at Dominion 28 (Allen 14)
Fauquier 26 at Briar Woods 69 (Adkins 19)
Madeira 40 at John Paul the Great 46 (Caiafa 16)
Westfield 35 at Lake Braddock 47 (Joachim 17)
Riverside 48 at George Mason 37
Heritage 37 at Tuscarora 73 (Middleton 27)
John Handley 51 at Park View 41
Mount Vernon 24 at Jefferson 86 (E. Brodnik 21)
Centreville 53 at West Potomac 68 (Mackey, Redfearn 21)
Freedom-Woodbridge 34 at West Springfield 59
South County 47 at Chantilly 44 (San Diego 15)
Robinson 42 at Langley 41
Yorktown 77 Justice 39
Herndon 79 at Lee 39 (Pearson 21)
McLean 49 at Oakton 54
W.T. Woodson 40 at Wakefield 25
South Lakes 41 at Marshall 59
Falls Church 59 at Washington-Lee 41
Brentsville District 55 at Kettle Run 32 (Garrison 20)

Wednesday, November 28th
Flint Hill 57 at St. Catherine’s 23
Potomac 44 at Battlefield 46 (Jenks 19)
Loudoun Valley at Musselman (WV), 7:00 pm
Skyline 46 at Champe 56
Liberty 13 at Osbourn Park 65
Gar-Field 23 at Osbourn 56
Colgan 57 at Stonewall Jackson 59
Patriot 51 at Hylton 50
Madison 59 at Herndon 35

Thursday, November 29th
Red Jenkins Tip-Off
Langley 33 vs. West Potomac 36 (Redfearn 14)
Marshall 36 at W.T. Woodson 28

Forest Park Tournament
Seton School 45 vs. Robinson 49
Brentsville District 21 vs. Osbourn 19 (Smith 9)

Hayfield Tournament
South County 73 vs. Lee 55 (Wilson 24)
Loudoun County 40 at Hayfield 58

Fauquier 29 at Park View 34
Westfield 40 at Justice 35
McLean 42 vs. Riverside 41
Rock Ridge 37 at Heritage 50
Stone Bridge 37 at Woodgrove 35 (Cowden, Linderman 9)
Albemarle 44 at Tuscarora 46 (I.Middleton 18)
George Mason 37 at Yorktown 62
Christ Chapel 44 at Covenant Christian 13

Friday, November 30th
TJ Tip-Off
McLean 59 at Jefferson 49

Forest Park Tournament
Brentsville 44 vs. Seton School 40 (Garrison 17)
Holton-Arms 46 at Forest Park 26

Flint Hill Invitational
Highland 52 at Flint Hill 68
Madison 58 vs. St. Anne’s Bellfield 47

SSSA Tournament
Episcopal 53 vs. Middleburg Academy 35
Oakcrest 22 at St. Stephen’s & St. Agnes 60

Christ Chapel at Virginia Academy, 5:00 pm
Falls Church 64 vs. Annandale 66 at Justice
John Paul the Great 59 vs. St. Catherine’s 34 (Caifa 18)
Broad Run 33 at The Potomac School 67
Paul VI 75 at Archbishop Carroll 31 (Owusu 26)
Stonewall Jackson 48 at Oakton 63
Champe 49 at Liberty 41
Rock Ridge 51 at Kettle Run 36 (Hall 20)
Loudoun Valley 75 at Briar Woods 47
T.C. Williams 70 at Wakefield 47
Millbrook 60 at Dominion 40
Manassas Park 17 at Freedom-Woodbridge 67 (Peacock 21)
Washington-Lee 40 at West Potomac 66
Lee 26 at West Springfield 49
Mount Vernon at Edison
Hayfield 52 at Fairfax 53
Westfield 27 at Potomac Falls 44
Centreville 34 at Lake Braddock 47 (Ortugo 15)
St. Mary’s Ryken 42 at O’Connell 80 (Simmons 17)

Saturday, December 1st
Red Jenkins Tip-Off
Marshall 48 vs. West Potomac 39 (C.Trivsonno 16)
Langley 36 at W.T. Woodson 43 (Pesansky 9)

Forest Park Tournament
Mountain View 36 at Robinson 62
Osbourn 20 at Forest Park 25

Flint Hill Invitational
Madison 56 at Flint Hill 42

SSSA Invitational
Episcopal 54 at St. Stephen’s & St. Agnes 47 (Thompson 23)

Hayfield Tournament
South County 61 vs. Loudoun County 19 (Wilson 17)
Lee 39 at Hayfield 50

Potomac School Tourney
Broad Run 47 vs. St. Catherine’s 50
John Paul the Great 52 at Potomac School 67

Bishop Ireton 60 vs. Lincoln Prep 65 at McNamara
St. James 65 at O’Connell 82 (James 21)
Annandale 53 at Justice 42
Westfield 67 vs. Falls Church 66
Stonewall Jackson 72 at Stafford 51 (Washington 19)
Riverside 44 at Jefferson 52 (S.Wilson 19)
Freedom-South Riding 50 at Potomac 27

Sunday, December 2nd
Bishop Ireton 58 vs. Capital Territory 40 at McNamara

Monday, December 3rd
Lake Braddock 44 at West Potomac 35 (Joachim 13)
South Lakes 62 at Hayfield 47
Potomac School 48 at Holton-Arms 37
Fauquier 33 at Manassas Park 20
Osbourn Park 56 at Woodbridge 63 (Pitts 28)
Millbrook 47 at Freedom-South Riding 77
North Stafford 50 at Rock Ridge 64 (Hall 19)
Stafford 52 at Loudoun County 50
Mountain View 35 at Colgan 63 (Andrews 21)
Eastern 29 at Mount Vernon 38
Hylton 46 at Osbourn 38
Freedom-Woodbridge at Patriot
Battlefield 52 at Forest Park 34 (Jenks 21)
Stone Bridge 24 at West Springfield 57

Tuesday, December 4th
Fredericksburg Academy 33 at Seton School 56 (E.Clifton 21)
Middleburg Academy 61 at Madeira 59 (J.Roberts 23)
St. Stephen’s & St. Agnes 44 at St. Mary’s Annapolis 69
Bullis 42 at Episcopal 37
George Mason 25 at Flint Hill 63
Oakton 35 at T.C. Williams 50
Heritage 44 at Briar Woods 55
Musselman (WV) 35 at Loudoun Valley 67 (Stevenson 13)
Rock Ridge 47 at Riverside 41
Dominion 28 at Stone Bridge 44 (Hafer 14)
Falls Church 63 at Annandale 55
O’Connell 39 at Paul VI 43 (Talley 12)
Good Counsel 53 at Bishop Ireton 59
Potomac 40 at Woodbridge 58 (Pitts 15)
Robinson 51 at Chantilly 49
Langley 34 at Centreville 26
Marshall 67 at McLean 73
Hayfield 34 at Yorktown 61
Justice 53 at Mount Vernon 42 (Carmody 22)
Freedom-South Riding 66 at Patriot 30 (Harden 32)
Lee 40 at Washington-Lee 53
Westfield 39 at W.T. Woodson 63
Fairfax 41 at Madison 74 (T.Makrigiorgos 19)
Woodgrove 39 at Millbrook 54
Loudoun County 56 at Gar-Field 14
Brentsville District 48 at Sherando 45 (Forst 19)

Wednesday, December 5th
Colgan 55 at Osbourn 25 (Andrews 22)
Madison 35 at Marshall 54
Washington-Lee 40 at Wakefield 46 (Lopez 16)
South Lakes 58 at Battlefield 37
Osbourn Park 56 at Hylton 20 (Hagans 20)
Loudoun County at Musselman (WV), 7:00 pm
Riverside 49 at Broad Run 34
Forest Park 36 at Robinson 53 (Lewis, Edwards 14)
Annandale 46 at Jefferson 44
Manassas Park 8 at Clarke County 47

Thursday, December 6th
Episcopal 52 at Potomac School 49
North Stafford 56 at Park View 32
Champe 52 at Fauquier 23
Brooke Point 54 at Patriot 53
Jefferson 42 at George Mason 24
Fairfax Home School 39 at Seton School 83 (Hill 18)
Woodgrove 49 at Potomac Falls 55
Holy Child 41 at O’Connell 64 (Simmons 13)

Friday, December 7th
Edison 47 vs. St. John’s 74 at Paul VI
Highland 62 at Madeira 24
Langley 34 at Marshall 52
St. Stephen’s & St. Agnes 46 at John Paul the Great 49 (Grandberry 19)
Georgetown Visitation 67 at Flint Hill 52
Manassas Park 21 at Holton-Arms 58
Collegiate 24 at Episcopal 44 (Sabol 26)
Broad Run 41 at Briar Woods 64 (Duffie 15)
Seton School 45 at Trinity Christian 32 (Hill 18)
Champe 50 at Woodgrove 30
Tuscarora 55 at Freedom-South Riding 57 (Harden 25)
Fairfax 52 at Stonewall Jackson 55
Bishop Ireton 75 at Holy Cross 43
Rock Ridge 25 at Stone Bridge 35 (Hafer 13)
Kettle Run 23 at Brentsville District 43 (Hutchens 14)
Annandale 62 at Lee 66
W.T. Woodson 42 at Falls Church 41
Potomac Falls 33 at Loudoun Valley 53 (Stevenson 14)
Colgan 42 at Robinson 54
West Potomac 57 at Chantilly 47
McLean 75 at Westfield 47 (Dufrane 31)
Oakton 47 at South County 44
Yorktown 62 at T.C. Williams 83
Washington-Lee at Justice
Wakefield 67 at Mount Vernon 31 (Lopez 19)
Lake Braddock 56 at Hayfield 43 (Boone 17)
Osbourn at Potomac, 7:30 pm
Battlefield 41 at Hylton 29 (Dutton 17)
Riverbend at Gar-Field, 7:30 pm
Madison 32 at West Springfield 36 (White 19)
Woodbridge 47 at Paul VI 40 (Laumbach, Platt-Morris 14)

Saturday, December 8th
Collegiate 42 at Potomac School 58
Potomac 33 vs. Wilson (VA) 46 at Princess Anne
LuHi 45 at Paul VI 39
Loudoun County 35 at Oakton 51

Sunday, December 9th
The Hill Academy 29 at Paul VI 74

Monday, December 10th
South County 49 at Madison 41
Battlefield at Freedom-Woodbridge, 7:00 pm
Stone Bridge 24 at W.T. Woodson 40
Millbrook 64 at Heritage 51
Calvary Temple 34 at Park View 40
Woodgrove 57 at Broad Run 45 (Steadman 23)
Colgan at Osbourn Park, 7:30 pm
Hayfield at Hylton, 7:30 pm
Patriot at Potomac, 7:30 pm
Potomac Falls at Champe

Tuesday, December 11th
Washington Latin 15 at Madeira 36
Paul VI 69 at Stone Ridge 44 (Talley 16)
Marshall 50 at Edison 74
St. Andrew’s 34 at Episcopal 41
O’Connell 64 at Elizabeth Seton 54 (Carlock 16)
Freedom-South Riding 44 at Briar Woods 15
Champe 50 at Rock Ridge 47
Flint Hill 62 at The Potomac School 49
Chantilly 38 at Langley 40
Jefferson 39 at Wakefield 31 (Brodnik 13)
Lake Braddock 40 at Yorktown 46 (Shean 17)
Fairfax 52 at South Lakes 64
Stone Bridge 33 at Tuscarora 50
Herndon 43 at Robinson 55 (Hugney 16)
Justice 52 at Lee 60
Annandale 35 at Oakton 50
Mount Vernon 22 at Washington-Lee 53
West Springfield 50 at West Potomac 38
Centreville 66 at McLean 67
Dominion 60 at Millbrook 80
Stonewall Jackson 68 at Liberty 47
Kettle Run 36 at Manassas Park 40
John Paul the Great 42 at George Mason 46

Wednesday, December 12th
George Mason 21 at National Cathedral 31
Capital Christian 52 at St. Stephen’s & St. Agnes 43
Rock Ridge 44 at Park View 35
Henry Wise 56 at Bishop Ireton 60
Battlefield 26 at Colgan 59 (Andrews 22)
Potomac 37 at Osbourn Park 48 (Hagans 14)
Potomac Falls at Heritage
North Stafford 45 at Osbourn 42
T.C. Williams 55 at New Hope Academy 71
W.T. Woodson 42 at Jefferson 24
Hylton 21 at Stonewall Jackson 67
Freedom-Woodbridge 63 at Manassas Park 23 (Clark 24)

Thursday, December 13th
Stone Ridge 31 at Episcopal 42
Shenandoah Valley Christian 35 at Seton 45
Loudoun Valley 39 at Martinsburg (WV) 47
Brentsville District 33 at Fauquier 25 (Garrison 12)
Georgetown Visitation 35 at Madison 41

Friday, December 14th
O’Connell 61 at Good Counsel 63
Christ Chapel 25 at Trinity Christian 24
Forest Park 38 at National Cathedral 39
Seton 62 at Covenant 30 (Hill 20)
T.C. Williams 56 vs. Glenn (NC) 45
Woodgrove 38 at St. Stephen’s & St. Agnes 48
Georgetown Visitation 65 at The Potomac School 33
Dominion at Potomac Falls
Battlefield 64 at Gar-Field 25 (Jenks 15)
Tuscarora 73 at Champe 39
Rock Ridge 60 at Broad Run 63
Patriot 57 at Brooke Point 55 (Blackman 16)
Loudoun County 38 at Stafford 34
Osbourn Park 41 vs. Boyertown (PA) 36 (Hagans 20)
Woodbridge 70 vs. Boca Raton (FL) 56 (Bender, Platt-Morris 12)
Stonewall Jackson 55 vs. Surrattsville (MD) 39
Briar Woods 47 at Stone Bridge 32 (Duffie 17)
Flint Hill 32 at Sidwell Friends 53
Oakton 24 at Langley 39
Herndon 44 at Chantilly 57 (O’Brien 22)
South Lakes 37 at Madison 41
Jefferson 49 at Centreville 31 (Wilson 17)
Lake Braddock 60 at Annandale 37 (Boone 11)
Westfield 29 at Fairfax 44
W.T. Woodson 56 at Washington-Lee 49
South County 63 at West Potomac 49 (Schwab 20)
Yorktown 59 at Mount Vernon 27
Falls Church 27 at Marshall 54
Edison 79 at Lee 33
Wakefield 47 at Justice 34 (Lopez 18)
Potomac 47 at West Springfield 62 (Sharman 22)
Freedom-South Riding 64 at Riverbend 45

Saturday, December 15th
Edison 67 vs. Conrad Science (DE) 55 (Miller 17)
Woodbridge 54 vs. Paul VI (NJ) 43 (Pitts 12)
Washington Latin at Fairfax, 2:00 pm
T.C. Williams 49 vs. Henderson (PA) 34
Bishop Ireton 40 vs. Institute of Notre Dame 35
Washington-Lee 35 at Episcopal 49
Paul VI 53 vs. Neumann-Goretti (PA) 52 (Talley 24)
South Lakes 58 vs. Brooklyn Law & Tech (NY) 57
Stonewall Jackson 88 vs. McDonough 13
O’Connell 49 vs. St. Laurent 38 (James 18)

Sunday, December 16th
Long Island Lutheran 46 vs. Bishop Ireton 25
Paul VI 44 vs. Patrick School (NJ) 43 (Thibodeau 11)
O’Connell 55 vs. TPLS Christian 28 (Lee 9)

Monday, December 17th
Riverside 55 at Park View 20
Potomac School 60 at Madeira 36
Loudoun County at Woodgrove
Millbrook 56 at Stone Bridge 37
Briar Woods 47 at Loudoun Valley 61 (Pasqualone 22)
Battlefield 64 at Freedom-Woodbridge 37 (Jenks 27)
Manassas Park 27 at Osbourn 39
Heritage 43 at Dominion 40
Wakefield 26 at South Lakes 64
High Point 11 at Mount Vernon 67
Broad Run 32 at Potomac Falls 51

Tuesday, December 18th
Hayfield 45 at South County 64 (Wilson 25)
Manassas Park 32 at Justice 51
Trinity Christian 30 at Madeira 23
Potomac 63 at Gar-Field 30 (Hill 15)
Herndon 33 at W.T. Woodson 41
Jefferson County at Woodgrove
Broad Run 44 at George Mason 52
Woodbridge 54 at Colgan 35 (Laumbach 16)
Hylton 31 at Forest Park 55 (K.Moore 14)
Osbourn Park 45 at Tuscarora 32 (Hagans 16)
Washington-Lee 45 at Annandale 55
Chantilly 59 at Yorktown 40 (O’Brien 21)
McLean 38 at Madison 54
West Springfield at Centreville
Marshall 38 at Wakefield 20
Lee 23 at Jefferson 57 (Brodnik 23)
Edison 82 at Falls Church 55
Lake Braddock 36 at Oakton 50

Wednesday, December 19th
Woodgrove 65 at Park View 43 (Steadman 13)
Dominion 44 at Loudoun County 39
Riverside 45 at Loudoun Valley 66 (Stevenson 13)
Oakton 54 at Battlefield 47
Potomac Falls 36 at Freedom-South Riding 54
Stonewall Jackson 40 at Langley 44 (Maloney 19)
Manassas Park at John Handley, 7:30 pm
Shernado 20 at Brentsville District 37 (Smith 13)

Thursday, December 20th
Woodbridge 51 vs. Holy Child 39 at PR (Pitts 12)
O’Connell 64 vs. N.Myrtle Beach 35 (James 12)
Colgan 55 at Osbourn Park 45 (Smith 20)
Mount Vernon 31 at Centreville 63
Hylton 23 at Freedom-Woodbridge 41
Heritage 41 at Stone Bridge 46 (Hafer 16)
Fairfax 46 at McLean 58
Forest Park 36 at Gar-Field 29
Marshall at Lee, 7:30 pm
Falls Church 48 at Wakefield 46
Justice 35 at Jefferson 45
W.T. Woodson 40 at Yorktown 49 (Shipley 19)
Patriot 43 at Potomac 38 (Griffin 14)
George Mason 47 at Washington-Lee 52
Freedom-South Riding 81 vs. Community Baptist (NC) 32

Friday, December 21st
Freedom-South Riding 59 vs. Sugar Creek Charter 26
Bishop Ireton 54 vs. Colegio Adianez 40
Woodbridge 65 vs. St. John’s (Bahamas) 35 (Pitts 15)
O’Connell 76 vs. Hickory Ridge (NC) 44 (Smith 16)
Herndon 29 at West Springfield 47 (Sharman 21)
Capitol Christian Academy 15 at Paul VI 60 (Thibodeau 14)
Tuscarora 73 at Heritage 51 (I.Middleton 32)
Chantilly 49 at Annandale 44 (O’Brien 20)
Robinson 50 at Hayfield 45
Langley 50 at South County 62 (Schwab 20)
Westfield 39 at South Lakes 66
Oakton 39 at Yorktown 31
Madison 48 at Lake Braddock 38
Mountain View 58 at Potomac 70
Wilson 45 at West Potomac 59 (A.Terwilliger 21)

Saturday, December 22nd
Bishop Ireton 54 vs. Coliseo Ruben Zayas 47
Woodbridge 44 vs. Chartier’s Valley 63
McLean 50 at Flint Hill 44 (Dufrane 21)
O’Connell 46 vs. Carver (GA) 48
Elizabeth Seton 30 at Paul VI 42 (Talley 16)
Freedom-South Riding 72 vs. Killian 35

Thursday, December 27th
Bulldog Bash
South Lakes 46 vs. Lake Braddock 39
Osbourn Park 36 vs. Jefferson 42 (Brodnik 18)
Battlefield 55 vs. Blacksburg 33 (Jenks 15)
Hayfield 62 at Westfield 47

Joe Cascio
Dominion 29 vs. West Potomac 67
Baldwinsville 46 vs. Potomac School 44
Gar-Field 36 vs. Mount Vernon 49
Eastern 29 at Falls Church 68

The Farrish Subaru Rebel Round Ball Classic
Madison 52 vs. Langley 35
Edison 60 vs. Flint Hill 32
Chantilly 44 vs. Marshall 52
George Mason 33 at Fairfax 59

Rock Ridge/Briar Woods Holiday Hoops
Wakefield 39 vs. South County 45 (Schwab, San Diego 13)
Liberty 14 vs. Yorktown 50
Heritage 29 at Briar Woods 70 (Adkins 14)
Woodson at Rock Ridge, 7:00 pm

Manassas Park Holiday Tournament
Brentsville District 46 vs. Forest Park 31 (Forst 17)
Hylton 25 vs. John Handley 40
Rappahannock County 56 at Manassas Park 34

Bishop Ireton 43 vs. St. Francis Prep (NY) 44
Centreville 48 vs. Herndon 60
Osbourn 42 vs. Theodore Roosevelt 36 (Taylor 15)
Robinson 59 vs. Tuscarora 65 (I.Middleton 37)
Colgan 45 vs. Mills Godwin 49
Paul VI 63 vs. Ferguson 32
Patriot 61 vs. Loudoun County 47
Justice at Queen Anne County Tournament, 5:00 pm
Stafford 44 atOakton 49
Stonewall Jackson 50 vs. Hampton 59
Musselman (WV) 55 vs. Riverside 51
John Paul the Great 62 vs. Green Run 31 (Caiafa 20)
McLean 53 vs. Greater Latrobe 68
West Springfield 24 vs. James River 35
T.C. Williams 62 vs. Paul Robeson 52

Friday, December 28th
Park View Classic
Seton 65 at Park View 35 (Pennefather 29)

Farrish Subaru Rebel Round Ball Classic
Flint Hill 53 vs. Langley 46
Chantilly 50 vs. George Mason 30
Edison 66 vs. Madison 43 (Miller 18)
Marshall 52 at Fairfax 27 (C.Trivisonno 21)

Bulldog Bash
Lake Braddock 42 vs. Osbourn Park 45 (Hagans 22)
Blacksburg 35 at Westfield 42
South Lakes 48 vs. Jefferson 43
Hayfield 57 vs. Battlefield 64 (Jenks 28)

Joe Cascio
Dominion 57 vs. Potomac School 53
Gar-Field 28 vs. Eastern 40
West Potomac 71 vs. Baldwinsville 29
Mount Vernon at Falls Church

Manassas Park Holiday Tournament
Forest Park 44 vs. Hylton 38
Spotsylvania 39 at Manassas Park 40
Brentsville District 36 vs. John Handley 35 (Hutchens 14)

Briar Woods/Rock Ridge Tournament
Liberty 21 vs. W.T. Woodson 48
Heritage 57 vs. Wakefield 58 (Thompson 17)
Yorktown 63 at Rock Ridge 49
South County 63 at Briar Woods 52 (Schwab 17)

Herndon 43 vs. Tuscarora 65 (I.Middleton 24)
Stonewall Jackson 48 vs. Medgar Evers 34
Bishop Ireton 71 vs. St. Vincent Pallotti 37
Robinson 64 vs. Loudoun County 47
Centreville 54 vs. Colgan 59 (Andrews 21)
T.C. Williams 57 vs. Pikesville 45
Calvert (MD) 51 vs. Osbourn 41
Patriot 49 vs. Stafford 65
McLean 59 vs. Connellsville 35
Oakton 47 vs. Mills Godwin 37
Paul VI 74 vs. Florida High 24
West Springfield 50 vs. Massaponax 39
Bishop Sullivan 38 vs. John Paul the Great 36
Riverside 43 vs. Jefferson (WV) 42
Justice at Queen Anne Tournament

Saturday, December 29th
Farrish Subaru Rebel Round Ball Classic
Seventh Place–Langley 52 vs. George Mason 34
Fifth Place–Chantilly 34 vs. Flint Hill 45
Third Place–Madison 36 at Fairfax 40
Championship–Marshall 43 vs. Edison 71 (Johns 23)

Bulldog Bash
Seventh Place–Lake Braddock 55 vs. Blacksburg 27 (Boone 14)
Fifth Place–Osbourn Park 43 at Westfield 32
Third Place–Hayfield 44 vs. Jefferson 56 (M.Brodnik 29)
Championship–South Lakes 54 vs. Battlefield 35

Joe Cascio
Seventh Place–Gar-Field 29 vs. Potomac School 62
Fifth Place–Eastern 29 vs. Dominion 45
Third Place–Mount Vernon 30 vs. Baldwinsville 47
Championship–West Potomac 66 at Falls Church 60

Manassas Park Holiday Tournament
Seventh Place–Hylton 47 vs. Spotsylvania 35
Fifth Place–Forest Park 62 at Manassas Park 26
Championship–Rappahannock County 28 vs. Brentsville 37 (Forst 17)

Briar Woods/Rock Ridge Tournament
(all games at Briar Woods)
Heritage 45 vs. Liberty 31
Wakefield 17 vs. Woodson 48
Rock Ridge 48 at Briar Woods 45
South County 52 vs. Yorktown 31

Park View Classic
Hedgesville at Park View, 2:00 pm
Central vs. Seton, 6:00 pm

Stafford 58 vs. Tuscarora 89 (I.Middleton 25)
Robinson 35 vs. Centreville 52
Herndon 48 vs. Colgan 39
Patriot 39 at Oakton 60
Paul VI 64 vs. Putnam City West 69
Central Bucks West 34 vs. Bishop Ireton 43
West Springfield 48 vs. Glen Allen 23
T.C. Williams 25 vs. Georgetown Visitation 60
Stonewall Jackson 60 vs. John Carroll (MD) 50 (Burke 18)
John Paul the Great 32 vs. Churchland 20
Riverside 43 vs. Jefferson (WV) 42

Wednesday, January 2nd
Falls Church 51 at Robinson 53 (Downey 16)
Heritage 51 at Riverside 52
Dominion 30 at Woodgrove 45 (Steadman 17)
Gar-Field 17 at Freedom-Woodbridge 41 (Peacock, Boateng 10)
Loudoun County 27 at Loudoun Valley 54 (Stevenson 21)
Colgan 49 at Hylton 26 (Andrews 23)
Herndon 53 at Westfield 30
West Potomac 31 at Oakton 48
Forest Park 41 at Potomac 33 (Palmateer 19)

Thursday, January 3rd
Potomac Falls 49 at Park View 21

Friday, January 4th
Madeira 45 at Saint Stephen’s & St. Agnes 42 (Newton 14)
South Lakes 45 at West Potomac 40
Woodgrove 33 at Loudoun Valley 61 (Badura 12)
Patriot 39 at Battlefield 35 OT (Blackman 12)
Osbourn 32 at Osbourn Park 57 (Hagans 22)
Potomac 43 at Freedom-Woodbridge 32 (Dixon 15)
Champe 28 at Freedom-South Riding 61
Dominion 57 at Park View 42
Bishop McNamara 46 at Paul VI 38
Rock Ridge 37 at Briar Woods 45
National Cathedral 44 at John Paul the Great 37
T.C. Williams 66 at Herndon 71 (Kimble 30)
Loudoun County 33 at Heritage 64
Colgan 51 at Gar-Field 20 (Andrews 17)
Liberty 17 at Brentsville District 34 (Garrison 11)
Fairfax 41 at West Springfield 38
W.T. Woodson 48 at South County 56 (San Diego, Wilson 13)
Stone Bridge 24 at Potomac Falls 42
Broad Run 30 at Tuscarora 63 (I.Middleton 28)
Chantilly 38 at Madison 62 (T.Makrigiorgos 13)
Oakton 53 at Westfield 28 (Kaloi 20)
St. John’s 76 at Bishop Ireton 44
Robinson 38 at Lake Braddock 34
Rappahannock County 22 at George Mason 53
Seton 43 at Fredericksburg Christian 37 (J.Hill 11)
Woodbridge 54 at Forest Park 37 (Laumbach 16)
Holy Cross 42 at O’Connell 91 (Hayashi 16)
Justice 43 at Eastern 30

Saturday, January 5th
Forest Park 38 vs. Colonial Forge 62
Battlefield 55 vs. Wilson Memorial 51 (Jenks 23)
Archbishop Carroll 41 at O’Connell 58 (Leverone 15)

Sunday, January 6th
Paul VI 49 vs. Cardinal O’Hara (PA) 39

Monday, January 7th
Fredericksburg Victory 22 at Seton 58 (Hill, Clifton 11)
Osbourn at Woodgrove
Dominion 53 at Broad Run 71
Marshall at Lee

Tuesday, January 8th
Episcopal 42 at Highland 51 (Soltys 17)
Madeira 40 at Holton-Arms 31
Paul VI 56 at Good Counsel 39 (Hastick 13)
National Cathedral 46 at Saint Stephen’s & St. Agnes 51
Robinson 28 at Fairfax 42
Bishop Ireton 56 at St. Mary’s Ryken 28
Holy Child 76 at Potomac School 78
Woodgrove 53 at Heritage 50 OT (Steadman 19)
Loudoun Valley 67 at Park View 17 (Thompson, Pasqualone 9)
Riverside 50 at Loudoun County 22
Broad Run 49 at Champe 47
Potomac 40 at Colgan 56 (Andrews 22)
Oakton 47 at Chantilly 39
Westfield 46 at Centreville 53
Battlefield 30 at Osbourn Park 59 (Scarborough 14)
Freedom-Woodbridge 35 at Forest Park 55 (Palmateer 29)
Hylton 19 at Woodbridge 53 (Pitts 17)
Mount Vernon 11 at T.C. Williams 47
South Lakes 57 at Washington-Lee 42
McLean 76 at Herndon 68 OT
Jefferson 23 at Marshall 57
Lee 39 at Falls Church 64
Annandale 51 at Hayfield 67 (Dunham 15)
Edison 62 at Justice 24
Yorktown 45 at Langley 64
Lake Braddock 56 at W.T. Woodson 43 (Joachim 19)
South County 40 at West Springfield 48 (Sharman 16)
Stonewall Jackson 54 at Patriot 39
Potomac Falls 47 at Briar Woods 46
Stone Bridge 15 at Freedom-South Riding 55
Tuscarora 73 at Rock Ridge 26 (I.Middleton 30)

Wednesday, January 9th
Patriot 51 at Gar-Field 24
T.C. Williams 40 at Osbourn Park 47
George Mason 44 at Central 55
Champe 46 at Skyline 47
Loudoun Valley 60 at Musselman (WV) 29 (Stevenson 15)

Thursday, January 10th
Saint Stephen’s & St. Agnes 43 at Potomac School 45
Madeira 38 at National Cathedral 48
Episcopal 39 at Georgetown Visitation 61
Holy Cross 25 at Paul VI 78 (Owusu 18)
Potomac 56 at Mountain View 51
Lee 22 at Wakefield 62 (Lopez 27)
O’Connell 54 at Bishop Ireton 69 (Konkwo 25)

Friday, January 11th
Saint Stephen’s & St. Agnes 43 at Maret 57
Flint Hill 63 at Trinity Episcopal 57
Brokewood 11 at Madeira 45
Langley 44 at McLean 61
Yorktown 57 at Washington-Lee 35
South Lakes 44 at Herndon 57 (Kimble 21)
Justice 40 at Falls Church 61
Jefferson 53 at Edison 77
Osbourn 37 at Battlefield 58
Freedom-Woodbridge 37 at Woodbridge 86 (Bender 24)
Osbourn Park 39 at Stonewall Jackson 47 (Burke 19)
Gar-Field 38 at Hylton 27
Woodgrove 50 at Riverside 45 (Steadman 13)
Dominion 59 at Loudoun Valley 87 (Pasqualone 18)
Heritage 59 at Park View 33
Freedom-South Riding 68 at Broad Run 21
Champe 30 at Stone Bridge 36 (Hafer 12)
Forest Park 29 at Colgan 59 (Andrews 23)
Marshall 38 at Chantilly 25
West Potomac 57 at Hayfield 59
Lake Braddock 47 at Fairfax 28 (Otugo 17)
West Springfield 39 at W.T. Woodson 35
Madison 56 at Westfield 35
George Mason 61 at Strasburg 36
Centreville 35 at Oakton 44
Rock Ridge 34 at Potomac Falls 48 (Allen 14)
Briar Woods 56 at Tuscarora 64 (Cabassa 20)
Mount Vernon 36 at Annandale 55
South County 81 at Robinson 76 2OT (San Diego 22)
Manassas Park 8 at William Monroe 69
Brentsville District 43 at Skyline 52

Saturday, January 12th
Episcopal 50 at St. Catherine’s 24
Seton 71 vs. Banner Christian 46 (Hill 27)
O’Connell 41 at St. John’s 78
Bishop Ireton 48 at Archbishop Carroll 46
Loudoun County at Mussleman (WV), 7:00 pm

Monday, January 14th
Lee at McLean, 7:00 pm
Riverside at Dominion, 7:15 pm
Loudoun Valley at Heritage, 7:15 pm
Park View at Loudoun County, 7:15 pm
South County at Osbourn Park, 7:00 pm

Tuesday, January 15th
Edison at Wakefield, 5:45 pm
Stone Bridge 49 at Broad Run 46
Saint Stephen’s & St. Agnes 45 at St. Andrew’s 58
Maret 55 at Madeira 25
Holy Child 37 at Episcopal 42
Flint Hill 55 at Bullis 54
Potomac Falls 35 at Tuscarora 50
Champe 32 at Briar Woods 44
Freedom-South Riding 61 at Rock Ridge 19
O’Connell at St. Mary’s Ryken, 7:00 pm
Hylton at Potomac, 6:00 pm
Woodbridge at Gar-Field, 6:00 pm
T.C. Williams at Annandale, 7:15 pm
Colgan at Freedom-Woodbridge, 7:30 pm
South Lakes at Yorktown, 7:30 pm
Patriot at Osbourn, 7:30 pm
McLean at Washington-Lee, 7:30 pm
Mount Vernon at West Potomac, 7:30 pm
Battlefield at Stonewall Jackson, 7:30 pm
Centreville at Madison, 7:30 pm
Chantilly at Westfield, 7:30 pm
Culpeper County at Manassas Park, 7:30 pm
Warren County at Brentsville District, 7:30 pm
Herndon at Langley, 7:30 pm
Justice at Marshall, 7:30 pm
Falls Church at Jefferson, 7:30 pm
Fairfax at South County, 7:30 pm
W.T. Woodson at Robinson, 7:30 pm
West Springfield at Lake Braddock, 7:30 pm
Archbishop Carroll at Paul VI, 7:30 pm

Wednesday, January 16th
Edison 49 at Wakefield 38
Fairfax 46 at South County 44
Riverside 45 at Rock Ridge 35
Lee at McLean, 7:00 pm
Park View at Loudoun County
McLean 64 at Washington-Lee 53
Loudoun Valley 33 at Freedom-South Riding 59 (Batts 25)
Patriot 52 at Osbourn 34
George Mason 38 at Madison County 33
W.T. Woodson 52 at Robinson 54
Archbishop Carroll 19 at Paul VI 60

Thursday, January 17th
Seton School 68 at Fairfax Home School 46 (J.Hill 26)
Saint Stephen’s & St. Agnes at Georgetown Day, 4:15 pm
Potomac School at Stone Ridge, 5:45 pm
Park View at Riverside, 5:45 pm
Flint Hill at Episcopal, 6:00 pm
Briar Woods at Broad Run, 6:00 pm
Woodgrove at Loudoun County, 7:15 pm
Dominion at Heritage, 7:15 pm
Westfield at Patriot, 7:30 pm
Justice at Marshall, 7:30 pm
West Springfield at Lake Braddock, 7:30 pm
Falls Church at Jefferson, 7:30 pm
Paul VI at O’Connell, 7:30 pm
Stone Bridge at Battlefield, 7:30 pm
Warren County at Brentsville District, 7:30 pm

Friday, January 18th
Edison 55 at Marshall 42 (Miller 18)
Herndon 56 at Washington-Lee 28 (Pearson 18)
Madison 43 at Oakton 23
W.T. Woodson 49 at Fairfax 38 (Pesansky 19)
Gar-Field at Potomac, 6:00 pm
Stonewall Jackson at Osbourn, 6:00 pm
Bishop Ireton 69 at Good Counsel 41
Freedom-South Riding 77 at Tuscarora 48
Hayfield 42 at T.C. Williams 52
Annandale 45 at West Potomac 57
Freedom-Woodbridge at Park View, 7:15 pm
Clarke County 40 at George Mason 54
Manassas Park 27 at Skyline 66
Brentsville District at Culpeper County, 7:30 pm
South County 46 at Lake Braddock 67 (Joachim 28)
Colgan at Woodbridge, 7:30 pm
Champe 32 at Potomac Falls 44
Chantilly 65 at Centreville 58 OT (O’Brien 27)
Langley 47 at South Lakes 57
Mount Vernon 40 at Falls Church 61
Lee at Justice
Stone Bridge 49 at Rock Ridge 40 (Hafer 16)
Patriot at Osbourn Park, 7:30 pm
Forest Park at Hylton, 7:30 pm
Robinson 36 at West Springfield 41
Yorktown 51 at McLean 58
Wakefield 38 at Jefferson 46 (S.Wilson 16)

Saturday, January 19th
Forest Park 38 vs. Woodside 50
Flint Hill 60 at Saint Stephen’s & St. Agnes 38
Loudoun Valley 44 vs. Western Branch 33 (Badura 19)
Episcopal 54 at St. Gertrude 50
T.C. Williams vs. Lake Taylor at Churchland, 5:30 pm
John Paul the Great 26 at Bishop Ireton 76
Woodbridge 55 vs. Life Center Academy 40 (Laumbach, Pitts 11)

Sunday, January 20th
Bishop Ireton 55 at Elizabeth Seton 47
Paul VI 40 at St. John’s 60
Capitol Christian 49 at O’Connell 57 (Simmons 23)

Monday, January 21st
I.C. Norcom 43 vs. Loudoun Valley 47 (Stevenson 16)
Woodbridge 59 vs. St. Joseph’s (NY) 34
Flint Hill 56 at Episcopal 47 (Wiley 14)

Tuesday, January 22nd
Great Bridge Christian at Paul VI, 5:45 pm
Flint Hill 56 at Stone Ridge 63
St. Andrew’s 59 at Madeira 29
Episcopal 53 at Sidwell Friends 64
Osbourn Park 47 at Patriot 38
Stonewall Jackson 71 at Osbourn 42
Freedom-Woodbridge 48 at Hylton 38 (Mosley 17)
Holy Cross 42 at Bishop Ireton 72
O’Connell 39 at National Christian 69
Park View 17 at Woodgrove 59 (Coates 14)
Loudoun Valley 59 at Riverside 54 (Stevenson 16)
Loudoun County 32 at Dominion 60
T.C. Williams 61 at West Potomac 54
George Mason 38 at Rappahannock County 13
Briar Woods 43 at Freedom-South Riding 58
Gar-Field 27 at Forest Park 56 (Palmateer, Moore 14)
Woodbridge 64 at Potomac 38 (Pitts 16)
Tuscarora 49 at Stone Bridge 24 (Santos 14)
Rock Ridge 45 at Champe 41
Madison 56 at Chantilly 36
Westfield 31 at Oakton 34
Centreville 41 at Annandale 58
Lake Braddock 49 at Robinson 35
McLean 35 at South Lakes 51
Langley 41 at Washington-Lee 20
West Springfield 40 at Fairfax 28
South County 52 at W.T. Woodson 40 (Schwab 15)
Yorktown 64 at Herndon 76 (Alston 25)
Mount Vernon 39 at Hayfield 65
Potomac Falls at Broad Run, 7:30 pm
Marshall 52 at Falls Church 43
Lee 14 at Edison 78
Justice 47 at Wakefield 63
Manassas Park 18 at Warren County 47
William Monroe 34 at Brentsville District 31

Wednesday, January 23rd
Saint Stephen’s & St. Agnes 55 at Georgetown Day 26
Park View at Riverside
Potomac School 45 at Bullis 75
Briar Woods 58 at Fauquier 35
Battlefield 44 at Stonewall Jackson 59
Woodbridge 81 at Gar-Field 10 (Pitts 19)
Osbourn 31 at Champe 57
West Potomac 72 at Mount Vernon 28
Woodgrove 53 at Loudoun County 32 (Coates 15)
South Lakes 41 at Yorktown 47
Falls Church 46 at Jefferson 47 (Pudleiner, M.Brodnik 14)
Justice 41 at Marshall 59

Thursday, January 24th
Saint Stephen’s & St. Agnes 37 at Collegiate 56
Flint Hill 45 at Holy Child 40
Maret 53 at Episcopal 47
Centreville 44 at Westfield 37
T.C. Williams 67 at Annandale 55
West Springfield 24 at Lake Braddock 23 (Morroni 8)
Colgan 75 at Freedom-Woodbridge 43 (Andrews 35)

Friday, January 25th
McLean 34 at Langley 40
Washington-Lee 51 at Yorktown 49
Herndon 43 at South Lakes 65
Georgetown Day 36 at Madeira 45
Seton School 55 at Highland 76
Battlefield 46 at Patriot 42 (Jenks 18)
Osbourn Park 56 at Osbourn 19
Fairfax 50 at Robinson 51
Brentsville District 37 at Manassas Park 21 (Garrison 18)
Champe 22 at Tuscarora 66 (I.Middleton 18)
Potomac 41 at Forest Park 44
Woodgrove 54 at Dominion 55 OT
Riverside 40 at Heritage 30
Loudoun Valley 57 at Loudoun County 26 (Hassan 14)
Stone Bridge 31 at Briar Woods 49
Broad Run 32 at Rock Ridge 49
Bishop Ireton 60 at Paul VI 69 (Owusu 20)
Elizabeth Seton 50 at O’Connell 48
W.T. Woodson 35 at Lake Braddock 38 (Park 11)
West Springfield 44 at South County 31 (Sharman 17)
Hylton 26 at Colgan 53 (Andrews 23)
Chantilly 60 at Oakton 50
T.C. Williams 75 at Mount Vernon 32
Hayfield 65 at Annandale 53
Wakefield 43 at Marshall 57
Jefferson 66 at Lee 30
Falls Church 40 at Edison 95
Park View 34 at Justice 39
Freedom-South Riding 53 at Potomac Falls 41
Freedom-Woodbridge 41 at Gar-Field 38
Westfield 43 at Stonewall Jackson 65 (Williams 22)
Central 38 at George Mason 49

Saturday, January 26th
Holton-Arms 35 at St. Stephen’s & St. Agnes 25
Potomac School 42 at Flint Hill 52
Edison 72 vs. LC Bird 66 (Miller 19)

Sunday, January 27th
Paul VI 66 at St. Mary’s Ryken 25 (Owusu 29)
Bishop Ireton 61 at Bishop McNamara 73

Monday, January 28th
Lee 31 at McLean 74
Potomac Falls 28 at Stone Bridge 44 (Hafer 13)
Rock Ridge 9 at Freedom-South Riding 53
Briar Woods 60 at Champe 40 (Duffie 12)
Centreville 50 at Madison 70 (A.Arnolie, G.Arnolie 17)
Chantilly 58 at Westfield 36 (O’Brien 21)
Herndon 42 at Langley 52
Loudoun Valley 58 at Heritage 41 (Badura 16)
Tuscarora 74 at Broad Run 46 (I.Middleton 25)
Warren County at Brentsville District (Garrison 21)
Culpeper County at Manassas Park, 7:30 pm

Tuesday, January 29th
Good Counsel at O’Connell, 5:15 pm
Edison at T.C. Williams, 5:45 pm
Flint Hill at Georgetown Visitation, 5:45 pm
Freedom-Woodbridge at Potomac, 6:00 pm
Paul VI at Elizabeth Seton, 7:00 pm
Heritage at Woodgrove, 7:15 pm
Sidwell Friends at Potomac School, 7:15 pm
Loudoun Valley at Park View, 6:00 pm
Loudoun County at Riverside, 7:15 pm
Gar-Field at Colgan, 7:30 pm
Osbourn Park at Battlefield, 7:30 pm
W.T. Woodson at West Springfield, 7:30 pm
Herndon at McLean, 7:30 pm
Langley at Yorktown, 7:30 pm
Westfield at Madison, 7:30 pm
Oakton at Centreville, 7:30 pm
Hayfield at West Potomac, 7:30 pm
Washington-Lee at South Lakes, 7:30 pm
Annandale at Mount Vernon, 7:30 pm
Lee at Marshall, 7:30 pm
Wakefield at Falls Church, 7:30 pm
Jefferson at Justice, 7:30 pm
Strasburg at George Mason, 7:30 pm
Skyline at Brentsville District, 7:30 pm
William Monroe at Manassas Park, 7:30 pm
Patriot at Stonewall Jackson, 7:30 pm
Forest Park at Woodbridge, 7:30 pm
Bishop Ireton at New Hope Academy, 7:30 pm

Wednesday, January 30th
Episcopal at Stone Ridge, 6:00 pm
Champe at Loudoun Valley, 7:00 pm
Paul VI at Elizabeth Seton, 7:00 pm
Fairfax at Lake Braddock, 7:30 pm
Herndon at McLean, 7:30 pm
Hylton at Tuscarora, 7:30 pm
Hayfield at West Potomac, 7:30 pm
Robinson at South County, 7:30 pm

Thursday, January 31st
Foxcroft 23 at Seton 76 (J.Hill 17)
Saint Stephen’s & St. Agnes 45 at National Cathedral 42
Holton-Arms 35 at Madeira 46
Potomac School 46 at Holy Child 51
Sidwell Friends 62 at Flint Hill 57
Loudoun Valley 65 at Park View 25 (Bodamer 11)
Paul VI 57 at Elizabeth Seton 47 (Owusu 28)
O’Connell 51 at Archbishop Carroll 52
Bishop McNamara 71 at Bishop Ireton 42
Loudoun County 29 at Riverside 55
W.T. Woodson 31 at West Springfield 32
Washington-Lee 34 at McLean 58
Langley 40 at Yorktown 45
Briar Woods 41 at Potomac Falls 46
Freedom-South Riding 56 at Stone Bridge 22
Champe 50 at Broad Run 32
Hayfield at West Potomac
Rock Ridge 20 at Tuscarora 55 (I.Middleton 20)
Oakton 43 at Centreville 27
Jefferson 54 at Justice 33
Falls Church 65 at Lee 29
St. John’s at Paul VI, 7:30 pm
Mountain View at Patriot, 7:30 pm

Friday, February 1st
Trinity Christian 27 at Seton 59
Gar-Field at Hayfield, 5:45 pm
Flint Hill at National Cathedral, 5:45 pm
Battlefield 38 at Osbourn 41
Stonewall Jackson 42 at Osbourn Park 73 (Hagans 27)
Loudoun Valley at Woodgrove, 6:00 pm
Episcopal at Bullis, 6:00 pm
Park View at Dominion, 6:15 pm
Stone Bridge at Riverside, 7:00 pm
Heritage at Loudoun County, 7:00 pm
Annandale at T.C. Williams, 7:15 pm
Forest Park 58 at Freedom-Woodbridge 46
Woodbridge 65 at Hylton 12 (Pitts 21)
Colgan 58 at Potomac 45
Marshall at Jefferson, 7:30 pm
Justice at Edison, 7:30 pm
Langley at Herndon, 7:30 pm
Yorktown at South Lakes, 7:30 pm
Manassas Park 28 at Culpeper County 62
Madison County 43 at George Mason 60
South County at Fairfax, 7:30 pm
Lake Braddock at West Springfield, 7:30 pm
Westfield at Chantilly, 7:30 pm
St. John’s at Paul VI, 7:30 pm
West Potomac at Mount Vernon, 7:30 pm
Madison at Centreville, 7:30 pm
Robinson at W.T. Woodson, 7:30 pm
Brentsville District 28 at William Monroe 36

Saturday, February 2nd
Yorktown 38 at South Lakes 47
Gar-Field 21 at Colgan 53
Episcopal 40 at Bullis 57
Heritage 54 at Woodgrove 51
Westfield 32 at Madison 65
Bishop McNamara 80 at O’Connell 48
Elizabeth Seton 54 at Bishop Ireton 65
Riverside 55 at Dominion 33
John Paul the Great 36 at Potomac School 51
Wakefield 54 at Falls Church 59
Herndon at McLean, 7:00 pm
Fairfax 35 at Lake Braddock 49 (Otugo 17)

Sunday, February 3rd
St. John’s 54 at Paul VI 45

Monday, February 4th
Gar-Field 23 at Potomac 54
Flint Hill 50 at Georgetown Visitation 62
Briar Woods 57 at Broad Run 38
Stonewall Jackson 73 at Battlefield 43
Brentsville District 34 at Culpeper 45
Good Counsel 51 at O’Connell 66 (James 14)
Riverside 47 at Woodgrove 49 (Steadman 13)
Loudoun Valley 68 at Dominion 41 (Bodamer 14)
Park View 36 at Heritage 52
Lee 31 at Marshall 58
Herndon 52 at McLean 58 (Dufrane 26)
Westfield 37 at Chantilly 42 (O’Brien 18)
Washington-Lee 37 at South Lakes 55
Annandale 48 at Mount Vernon 28
Madison 60 at Centreville 32
Robinson 35 at W.T. Woodson 58
Strasburg 60 at George Mason 51
South County 41 at Fairfax 56
Forest Park 34 at Woodbridge 82

Tuesday, February 5th
Potomac School 68 at Georgetown Day 56
Georgetown Visitation 51 at Episcopal 17
Falls Church 67 at Justice 52
Oakton 47 at Madison 53
Edison 55 at Jefferson 38
National Cathedral 39 at Madeira 31
Woodbridge 70 at Freedom-Woodbridge 26 (Denwiddie 11)
Loudoun Valley 56 at Woodgrove 38 (Pasqualone 17)
Hylton at Gar-Field, 6:15 pm
Flint Hill at John Paul the Great, 6:30 pm
O’Connell 73 at Holy Cross 48 (James, Carlock 17)
Paul VI 57 at Bishop McNamara 63
Bishop Ireton 40 at St. John’s 62
T.C. Williams at Hayfield (Palacio 25)
West Potomac 50 at Annandale 53
Colgan 32 at Forest Park 35
George Mason 46 at Clarke County 34
Culpeper County 24 at Brentsville District 33 (Garrison 12)
Centreville 37 at Chantilly 43 (Baxter 16)
Wakefield at Lee, 7:30 pm
Herndon 27 at Yorktown 48 (Neilsen 15)
Osbourn 36 at Patriot 48
Potomac Falls 43 at Rock Ridge 22
Skyline 73 at Manassas Park 36
Stone Bridge 54 at Champe 40 (Fox 11)
Tuscarora 66 at Briar Woods 50 (I.Middleton 36)
Washington-Lee 29 at Langley 42
West Springfield 46 at Robinson 32
Lake Braddock 28 at South County 34 (Schwab 14)
South Lakes 64 at McLean 56 (Copeland 24)

Wednesday, February 6th
Maret 49 at Saint Stephen’s & St. Agnes 25
Freedom-Woodbridge 28 at Potomac 66 (Dixon 15)
Edison at T.C. Williams, 5:45 pm
Osbourn Park at Edison, 7:00 pm
Loudoun County at Park View, 7:15 pm
Mount Vernon 36 at West Potomac 57
Dominion 63 at Heritage 75 (Phelps 22)
Justice 14 at Edison 69
Marshall 39 at Jefferson 21
Forest Park 43 at Hylton 31
Colgan 39 at Woodbridge 62 (Pitts 16)
Osbourn Park 49 at Battlefield 19
Patriot 41 at Stonewall Jackson 55 (Burke 13)
Broad Run 44 at Freedom-South Riding 73

Thursday, February 7th
Episcopal 55 at Holy Child 54
Highland 44 at Seton 38
Potomac School 32 at Georgetown Visitation 73
St. Andrew’s 57 at Saint Stephen’s & St. Agnes 33
Bullis 54 at Flint Hill 47
Broad Run at Woodgrove, 7:15 pm
Loudoun County 49 at Park View 39 (L.Harden 15)
Annandale 37 at T.C. Williams 74 (Palacio 24)
Dominion 51 at Riverside 60
Heritage 35 at Loudoun Valley 73 (Stevenson, Bodamer 11)
Paul VI 74 at O’Connell 56 (Owusu 30)
Langley 30 at Herndon 43 (L.Johnson 12)
Brentsville District 58 at Warren County 22

Friday, February 8th
Concorde District Tournament
#5 Westfield 50 at #4 Centreville 36
Madeira 33 at Maret 55
Washington-Lee 37 at Herndon 61 (L.Johnson, Pearson 13)
Wakefield 26 at Edison 73
Fairfax 53 at W.T. Woodson 43
Broad Run 26 at Stone Bridge 40 (Hafer 9)
Potomac at Hylton
Osbourn at Stonewall Jackson
Gar-Field 7 at Woodbridge 83 (Laumbach 18)
Freedom-South Riding 50 at Champe 22
St. Mary’s Ryken 39 at Bishop Ireton 73
West Potomac 55 at T.C. Williams 74
Freedom-Woodbridge 38 at Colgan 71
Osbourn Park 63 at Patriot 38
McLean 54 at Yorktown 34
Marshall 53 at Justice 29
Robinson 45 at South County 52 (N.Wilson 19)
Jefferson 49 at Falls Church 39 (S.Wilson 14)
Tuscarora 44 at Potomac Falls 48 OT
Briar Woods 55 at Rock Ridge 33
South Lakes 51 at Langley 33
Lake Braddock 41 at West Springfield 35 (Otugo 13)
Hayfield 58 at Mount Vernon 32
Good Counsel 23 at Paul VI 52 (Owusu 21)
Warren County 36 at Manassas Park 28

Saturday, February 9th
Heritage 47 at Loudoun County 38
Park View 37 at Dominion 49
Potomac School 44 at Sidwell Friends 76
Seton 43 at Episcopal 55

Sunday, February 10th
Paul VI 63 at Bishop Ireton 59 (Owusu 19)

Monday February 11th
Cedar Run Tournament
Stonewall Jackson vs. Osbourn Park at Osbourn, 6:30 pm (for #1 seed)
#5 Osbourn at #4 Battlefield, 7:00 pm

Patriot District Tournament
#6 Woodson 43 at #3 Fairfax 34 (Pesansky 14)
#5 Robinson 56 at #4 South County 66 (Schwab 33)

Gunston District Tournament
#5 Mount Vernon 47 at #4 Annandale 58

Cardinal District Tournament
#7 Hylton at #2 Forest Park, 5:30 pm
#5 Freedom-Woodbridge at #4 Potomac, 6:00 pm
#6 Gar-Field at #3 Colgan, 6:00 pm

Potomac District Tournament
#5 Stone Bridge 40 at #4 Briar Woods 47
#6 Rock Ridge 37 at #3 Potomac Falls 46
#7 Champe 34 at #2 Tuscarora 65 (I.Middleton 15)
#8 Broad Run 42 at #1 Freedom-South Riding 74

Dulles District Tournament
#5 Dominion 41 at #4 Heritage 51
#7 Park View 47 at #2 Woodgrove 56
#6 Loudoun County 27 at #3 Riverside 44

Seton at John Paul the Great, 5:30 pm
Brentsville District vs. Skyline

Tuesday, February 12th
Cardinal District Tournament
#7 Hylton 16 at #2 Forest Park 39
#5 Freedom-Woodbridge 51 at #4 Potomac 64
#6 Gar-Field 34 at #3 Colgan 47

National District Tournament
#7 Justice 26 at #2 Marshall 62
#5 Wakefield 47 at #4 Falls Church 62
#6 Lee 33 at #3 Jefferson 62

Liberty District Tournament
#5 Yorktown 43 at #4 Langley 51
#6 Washington-Lee 33 at #3 Herndon 53

Cedar Run Tournament
Stonewall Jackson 38 vs. Osbourn Park 66 (for #1 seed)
#5 Osbourn 27 at #4 Battlefield 56 (Jenks 26)

Concorde District Tournament
#3 Chantilly 29 at #2 Oakton 38
#5 Westfield 32 at #1 Madison 50

Bull Run District Tournament
#4 Central at #1 George Mason, 6:00 pm

Gunston District Tournament
#4 Annandale 50 at #1 T.C. Williams 68 (Palacio 21)
#3 West Potomac 56 at #2 Hayfield 49 (Redfearn 18)

Georgetown Day 42 at Saint Stephen’s & St. Agnes 44
Seton 64 at Christ Chapel 19
Episcopal 38 at Flint Hill 61
Manassas Park 22 at Brentsville District 50 (Garrison 13)
Stone Ridge at Potomac School, 6:00 pm
Paul VI 76 at Holy Cross 31 (Owusu 26)
Bishop Ireton 55 at O’Connell 53 OT

Wednesday, February 13th
Bull Run District Tournament
#4 Central 31 at #1 George Mason 35

Cardinal District Tournament
#3 Colgan 40 at #2 Forest Park 31 (Fuller 15)
#4 Potomac 41 at #1 Woodbridge 70 (Pitts 24)

Liberty District Tournament
#4 Langley 37 at #1 South Lakes 51
#3 Herndon 51 at #2 McLean 84

National District Tournament
#3 Jefferson 43 at #2 Marshall 40 (M.Brodnik 15)
#4 Falls Church 55 at #1 Edison 86

Patriot District Tournament
#6 W.T.Woodson 44 at #2 Lake Braddock 37
#4 South County 50 at #1 West Springfield 58 (Sharman 20)

Potomac District Tournament
#4 Briar Woods 46 at #1 Freedom-South Riding 59
#3 Potomac Falls 43 at #2 Tuscarora 57 (I.Middleton 26)

Dulles District Tournament
#4 Heritage 18 at #1 Loudoun Valley 51 (Badura 14)
#3 Riverside 41 at #2 Woodgrove 47 (Coates, Nielsen 10)

Cedar Run Tournament
#4 Battlefield 24 at #1 Osbourn Park 50 (Raflo 14)
#3 Patriot 69 at #2 Stonewall Jackson 77

St. Stephen’s & St. Agnes 46 at Madeira 44

Thursday, February 14th
Bull Run District Championship
#2 Strasburg 45 at #1 George Mason 37

Cardinal District Championship
#3 Colgan 34 at #1 Woodbridge 56 (Platt-Morris, Laumbach 13)

Fredericksburg Christian 50 at Seton 62 (J.Hill 16)
Sidwell Friends 73 at Episcopal 36
Bullis 76 at Potomac School 66
Stone Ridge 47 at Flint Hill 51

Friday, February 15th
Gunston District Championship
#3 West Potomac 33 at #1 T.C. Williams 46 (Hopkins 11)

Liberty District Championship
#2 McLean 45 at #1 South Lakes 40 (Hedrick 14)

National District Championship
#3 Jefferson 34 at #1 Edison 65

Patriot District Championship at Fairfax
#6 W.T. Woodson 33 vs. #1 West Springfield 41 (Laychak 13)

Potomac District Championship at Champe
#2 Tuscarora 38 vs. #1 Freedom-South Riding 49

Dulles District Championship
#2 Woodgrove 26 at #1 Loudoun Valley 47 (Pasqualone 17)

Cedar Run District Championship
#2 Stonewall Jackson 51 vs. #1 Osbourn Park 55 (Hagans 24)

Concorde District Championship at Chantilly
#2 Oakton 44 vs. #1 Madison 54 (G.Arnolie 19)

3B Regional Quarterfinals
#7 Armstrong 39 at #2 Brentsville District 42 (C.Smith 15)

Middleburg Academy 58 at Seton 45
Madeira 50 at St. Andrew’s 48
St. Mary’s Ryken 22 at Paul VI 57
Archbishop Carroll 40 at Bishop Ireton 48
St. John’s 65 at O’Connell 48
Virginia Academy 60 at Christ Chapel 52

Saturday, February 16th
Episcopal 45 at Stone Ridge 68

Sunday, February 17th
O’Connell at Bishop McNamara

Tuesday, February 19th
Region 6D First Round
Marshall 67 at Herndon 41
Westfield 36 at South Lakes 65
Chantilly 50 at Patriot 39 (O’Brien 20)
Langley 43 at Stonewall Jackson 51
Battlefield 36 at Oakton 48

Region 6C First Round
Hayfield 53 at Forest Park 48 (Ross 22)
Annandale 32 at Colgan 70 (Andrews 32)
Freedom-Woodbridge 37 at Lake Braddock 49 (Otugo 22)
South County 40 at West Potomac 55

Region 5C Quarterfinals
Falls Church 38 at Tuscarora 64 (I.Middleton 22)
Briar Woods 19 at Edison 81
Stone Bridge 36 at Freedom-South Riding 56
Potomac Falls 26 at Jefferson 46

Region 5D Quarterfinals
Mountain View 28 at Potomac 56

Region 4C Semifinals
James Wood 59 at Loudoun Valley 68 (Badura 18)
Woodgrove 36 at Millbrook 48

Region 3B Semifinals
#3 John Marshall 24 at #2 Brentsville District 37 (Forst, Smith 11)

Region 2B Quarterfinals
Stuart’s Draft 40 at George Mason 42
Potomac School 58 at Episcopal 59 OT
Holy Child 33 at Flint Hill 48
Holton-Arms 44 at St. Stephen’s & St. Agnes 50

Thursday, February 21st
Region 5C Semifinals
Jefferson 39 at Freedom-South Riding 46
Tuscarora 64 at Edison 80

DAC Tournament
Trinity Christian 35 at Seton 60

Madeira at Georgetown Day

Friday, February 22nd
Region 5C Championship
Freedom-South Riding 43 at Edison 57 (Miller 18)

Region 6D Quarterfinals
Oakton 42 at South Lakes 47 (Boffman 22)
Marshall 51 at Osbourn Park 36
Chantilly 62 at McLean 59 2OT (O’Brien 20)
Stonewall Jackson 49 at Madison 68 (G.Arnolie 32)

Region 6C Quarterfinals
Hayfield 34 at T.C. Williams 61
Colgan 33 at W.T. Woodson 36 (McGuire 11)
Lake Braddock 30 at West Springfield 36 (Sharman 14)
West Potomac 40 at Woodbridge 72 (Pitts 15)

Region 5D Semifinals
Potomac 43 at William Fleming 79

Region 4C Championship
Millbrook 70 at Loudoun Valley 78 (Pasqualone 27)

Region 3B Championship
#2 Brentsville District 32 vs. #1 William Monroe 42

Region 2B Semifinals
George Mason 47 at Page County 48

ISL AA Tournament Quarterfinals
#8 The Potomac School at #1 Georgetown Visitation
#5 Stone Ridge 52 at #4 Flint Hill 41
#6 Episcopal 52 at #3 Bullis 50

ISL A Tournament Quarterfinals
#5 Madeira 54 at #4 St. Stephen’s & St. Agnes 52

Saturday, February 23rd
Region 6C Semifinals
Woodbridge 50 at West Springfield 42
W.T. Woodson 33 at T.C. Williams 58

WCAC Quarterfinals at DeMatha
#5 O’Connell 40 vs. #4 Bishop Ireton 72
#3 Paul VI 45 vs. #6 Elizabeth Seton 44 (Owusu 22)

DAC Tournament Championship
#2 Seton 39 at #1 Highland 77 (K.Soltys 39)

Sunday, February 24th
WCAC Semifinals at American U.
#1 St. John’s 53 vs. #4 Bishop Ireton 38
#2 Bishop McNamara 57 vs. #3 Paul VI 49

ISL AA Semifinals at SSSA
#6 Episcopal 66 vs. #2 Sidwell Friends 59

ISL A Semifinals at SSSA
#5 Madeira 50 vs. #1 Maret 56

Monday, February 25th
Region 6D Semifinals
Marshall 39 at South Lakes 42 (Copeland 20)
Chantilly 38 at Madison 60

ISL AA Championship at SSSA
#6 Episcopal 32 vs. #1 Georgetown Visitation 56

Tuesday, February 26th
Region 6C Championship
Woodbridge 65 at T.C. Williams 61

Region 6D Championship
South Lakes 55 at Madison 65

VISAA Division I First Round
#9 Collegiate 49 at #8 Potomac School 45
#12 Bishop Sullivan 44 at #5 Flint Hill 52
#10 John Paul the Great 48 at #7 Episcopal 57

Wednesday, February 27th
VISAA Division I Quarterfinals
#5 Flint Hill 37 at #4 O’Connell 49
#9 Collegiate 43 at #1 Paul VI 71
#6 Trinity Episcopal 49 at #3 Bishop Ireton 64
#7 Episcopal 42 at #2 St. Anne’s Bellfield 64

VISAA Division II Quarterfinals
#6 Nansemond-Suffolk Academy 54 at #3 Seton 50

Friday, March 1st
Class 6 State Quarterfinals
Woodbridge 75 vs. South Lakes 39 (Denwiddie, Platt-Morris 17)
T.C. Williams 61 vs. Madison 54

Class 5 State Quarterfinals
Edison 75 vs. Patrick Henry-Roanoke 43 (Jewell 16)
Freedom-South Riding 46 vs. William Fleming 39

Class 4 State Quarterfinals
Loudoun Valley 49 vs. Pulaski County 52

Class 3 State Quarterfinals
Brentsville District 35 vs. Hopewell 45

VISAA Division I Semifinals at Steward School
#1 Paul VI 54 vs. #4 O’Connell 43 (Perkins 13)
#2 St. Anne’s Bellfield 59 vs. #3 Bishop Ireton 51

Saturday, March 2nd
VISAA Division I Championship at Steward School
#1 Paul VI 57 vs. #2 St. Anne’s Bellfield 34 (Perkins 21)

Monday, March 4th
Class 6 State Semifinals at Robinson
T.C. Williams 50 vs. Woodbridge 61

Class 5 State Semifinals at Hayfield
Edison 44 vs. Freedom-South Riding 34

Wednesday, March 6th
Class 5 State Championship at Siegel Center
Edison 55 vs. Princess Anne 69

Class 6 State Championship at Siegel Center
Woodbridge 64 vs. Cosby 43 (Platt-Morris 18)

Sunday, March 24th
15th Annual Suburban Classic at Madison
Three-Point shooting contest, 12:30 pm
Northeast vs. Southwest, 2:00 pm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *